Аміак у плазмі крові - лабораторне дослідження, яка призначається для виявлення ряду захворювань печінки.
Аміак виробляється в людському організмі постійно - це відходи процесу переробки білків. У печінці він зв'язується з вуглекислим газом і утворює сечовину, яка нирками фільтрується з крові, віддаляючись з сечею. При хворобах печінки вироблення сечовини може порушуватися - пошкоджені клітини не справляються з її синтезом. У таких випадках рівень аміаку в крові починає наростати - розвивається гіперамоніємія. Основними кінцевими продуктами метаболізму аміаку у тварин і людини є сечовина, утворення якої відбувається в печінці. Перенос аміаку від периферичних тканин до печінки і нирок здійснюється у вигляді глутаміну. Ця амінокислота утворюється із глутамінової кислоти шляхом приєднання аміаку під дією глутамінсинтетази.
Референтні значення (норма)
Так як аміак постійно виробляється в організмі, то певна його концентрація присутня в крові завжди. Для жінок нормальним є вміст 11-51 мкмоль (мікромоль) аміаку на 1 літр плазми; для чоловіків норма трохи вище - 16-60 мкмоль/л.
Підвищення концентрації аміаку можливе за
Печінкова недостатність супроводжується зростанням рівня аміаку більш ніж в 90% випадків. Аміак токсичний для всього організму, але особливо шкідливий для нервової тканини, тому у пацієнтів з печінковою недостатністю і гіперамоніємією може виникнути погіршення функцій головного мозку (печінкова енцефалопатія).
Правила підготовки пацієнтів:
взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00); слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.
Матеріал: сироватка або плазма крові