Білірубін — це жовчний пігмент, компонент жовчі і плазми крові. Речовина виходить при розпаді еритроцитів, в яких є гемоглобін, виводиться з уриною і калом. В середньому червоні кров’яні клітини живуть близько чотирьох місяців. Потім їх переробляють клітини печінки, кісткового мозку з вивільненням гемоглобіну. По суті, білірубін і є багаторазово біохімічно перетворений гемоглобін. Щодня розпадається близько 1% ожилих свій вік еритроцитів, при цьому вивільняється приблизно 300 мг гемоглобіну.
Є дві фракції пігменту: непрямий і прямий білірубін. Непрямий токсичний, він нічим не пов’язаний, вільно циркулює в кровотоці і не виводиться нирками. Прямий знешкоджений печінкою, готовий до висновку за межі організму. В сумі обидві фракції дають загальний білірубін.
Непрямий білірубін утворюється відразу після розпаду еритроцитів, розчиняється в ліпідах, тому вільно проникає через оболонку клітин, порушуючи їх метаболізм. Час, що залишився в плазмі речовина зв’язується з альбуміном і в такому вигляді транспортується в печінку, де контактує з глюкуроновою кислотою, утворюючи прямий білірубін. Він і видаляється з організму нирками і кишечником.
У складі жовчі пігмент потрапляє в травну трубку, трансформуючись в Стеркобіліноген. 5% нового речовини всмоктується в кров, потім потрапляє в нирки і виводиться з сечею. Залишки окислюються до стеркобилина і виводяться з калом назовні. Саме стеркобилин забарвлює виділення.
Нормальні значення білірубіну в крові
Норма в крові загального, прямого і непрямого білірубіну однакова у жінок і чоловіків, які не корелюється віком. Максимальні коливання рівня білірубіну спостерігаються у дітей з моменту народження до місяця. Загальний білірубін в нормі дає концентрацію від 3,5 до 20,0 мкмоль / л, прямий — від 0 до 3,5, непрямий — від 3, до 15,5 одиниць. У урине жовчного пігменту немає.
У жінок в період виношування немовляти за рахунок гормональної перебудови, яка уповільнює відтік жовчі, можливе незначне підвищення загального білірубіну до 22,0 одиниць. При цьому зазвичай прямий білірубін у жінок в нормі не повинен перевищувати 8 мкмоль / л, непрямий — 19. У чоловіків рівень прямого білірубіну коливається від 0 до 4, непрямого — від 2 до 16. У літніх можуть бути відхилення в обидві сторони на едініцу- півтори.
Норми білірубіну по фракціям у дітей представлені в таблиці.
Загальний білірубін, мкмоль / л Прямий білірубін, мкмоль / л Непрямий білірубін, мкмоль / л
Дитина в перший тиждень після пологів
55-2552-2550-230
На другому тижні
60-1005-1055-90
Кінець першого місяця
10-202-57-15
Недоношені діти
303-3,527
У новонародженого норма білірубіну аналізується по днях і на фракції зазвичай не ділиться, оскільки до 90% — це непрямий білірубін. Як тільки ферментна система стає зрілою, пропорції починають змінюватися і до року в крові фіксується 75% непрямого і 25% прямого білірубіну.
Причини зростання прямого і непрямого білірубіну
Все тригери зростання білірубін в крові діляться між собою на ті, що впливають на загальний показник, прямий і непрямий. Причинами підвищення загального рівня речовини вважаються: гемоліз еритроцитів, цироз печінки, ЖКХ або обтурація проток пухлиною, паразитами, холестаз, запалення.
Підвищення прямого білірубіну обумовлено: гепатитами різного генезу, конкрементоутворення в жовчному міхурі, синдром Ротора та Дабина Джонсона, раком панкреас, печінки, біліарної системи, прийомом гормонів.
Підвищення непрямого білірубіну викликають: синдроми Жильбера, Люсі-Дріскол, КриглерарНайяра, зараження крові, черевний тиф, малярія, гемолітичні анемії, в тому серед них — аутоімунні і спадкові, інтоксикації будь-якої етіології.
Варто відзначити, що білірубін підвищується у жінок в момент овуляції або при різкій зміні клімату.
Правила підготовки пацієнтів:
взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00); слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.
Матеріал: сироватка або плазма крові