Кальцій - важливий макроелемент організму людини, який бере участь у формуванні кісткової тканини, мінералізації зубів, підтримує роботу серцево-судинної системи, сприяє нормальній роботі нервововї системи, бере участь у згортанні крові, регулює проникність мембрани клітини, нормалізує роботу ендокринних залоз. Основна частина його знаходиться у кістках. Обмін Са регулюється роботою щитоподібної залози, а саме паратиреоїдним гормоном та кальцитоніном, а також вітаміном D. Кальцій виводиться з оргнізму людину з калом та сечею.
У крові присутності кальцій необхідно, так як він бере участь у багатьох процесах і може розноситися по організму тільки з кровотоком. Без цього мінералу в організмі неможливі такі процеси: скорочення м’язів, активація роботи ензимів (ферментів), робота залоз внутрішньої секреції, передача нервових імпульсів, регуляція проникності мембран клітин, згортання крові, оновлення суглобової тканини, активація гормонів, нормальне функціонування залоз внутрішньої секреції, клітинна рецепція, сон. Корисні властивості мінералу в організмі проявляються тільки в тому випадку, якщо кальцій в крові міститься в нормі. При її порушеннях розвиваються патологічні стани, що вимагають обов’язкової терапії, без якої відбудеться розвиток багатьох патологічних процесів.
Аналіз на кальцій в крові пропонується лікарем в тому випадку, якщо є підозри на наявність гіперкальцемія (надмірної кількості) або гіпокальцемії (недостатньої кількості). Здавати аналіз необхідно в наступних випадках:
Рівень кальцію виявляють в сироватці крові, проводячи дослідження на іонізований кальцій або кальцій загальний. Перший спосіб є більш складним, але і більш точним, хоча і загальний аналіз практично завжди дає хороший результат. Розшифровка аналізу для лікаря не представляє складнощів.
Норма кальцію в крові у чоловіків і жінок дорівнює значенню від 2,15 до 2,5 ммоль / л. У дітей цей рівень трохи нижче, ніж у дорослих. Наприклад, у новонародженого нормальний рівень кальцію становитиме 1,75 ммоль / л.
Підвищений рівень при: захворюваннях крові, щитоподібної та паращитоподібної залози, наднирників, онкологічній патології, гіпервітамінозі D, зневодненні.
Зниження рівня виникає при: дефіциті вітаміну D та магнію, гіпопаратиреозі, недосатньому споживанні Са з їжею.
Причини зниження кальцію – гіпокальціємія Найчастіше причина такого явища – це низька кількість альбуміну, що входить до складу крові. В цьому випадку іонізований кальцій знаходиться в межах норми, а нестача відзначається тільки пов’язаного з білками, т. Е. Збою обміну кальцію не фіксується. Такі чинники також здатні вплинути на його зниження:
Причини підвищення. У тому випадку якщо у людини, після того як проведена біохімія, виявлено підвищений вміст кальцію в крові, це говорить, що має місце будь-яка з наступних патологічних станів:
Для того щоб точно визначити причину, по якій норма міститься в крові кальцію підвищена, лікар призначає обстеження із застосуванням додаткових аналізів крові, томографії та рентгенографії.
Правила підготовки пацієнтів:
взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00); слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.
Матеріал: сироватка або плазма крові, добова сеча