Коагулограма — це набір показників крові, що вказує на процес згортання. Оскільки згортання несе захисну функцію, тобто забезпечує нормальний гемостаз, аналіз має другу назву — гемостазиограмма, коагуляційний гемостаз. Хоча система згортання не єдиний механізм підтримки організму. Первинний гемостаз забезпечується тромбоцитами і властивостями судин.
Складові коагулограми:
-Протромбіновий час (PT)
-Протромбіновий індекс (РІ)
-Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ, INR)
-Загальний Фібриноген (Fibrinogen)
-Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ, APTT)
Фібриноген- білок плазми крові, синтезується в печінці під впливом тромбіну перетворюється у нерозчинний фібрин, який становить основу згустку, який згодом утворює тромб. Основна його функція полягає в формуванні тромбу і зупинці кровотечі.
Протромбіновий час – це час утворення фібринового згустку. Швидкість даного процесу напряму залежить від кількості та якості фібриногену а також вмісту в крові антикоагулянтів.
Протромбіновий індекс – це відношення часу згортання контрольної плазми до часу згортання досліджуваної плазми, виражене у відсотках.
Міжнародне нормалізоване відношення — це стандарт визначення протромбінового індексу, який не залежить від способу визначення протромбінового часу та чутливості реагентів, які застосовуються для визначення даного показника в лабораторії, і базується на порівнянні показників протромбінового індексу досліджуваної крові із показниками зсідання крові стандартизованих лабораторних тест-систем.
Даний показник застосовується для оцінки стану системи згортання крові, контролю ефективності антикоагулянтної терапії.
Активний частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) – час утворення згустку крові після додавання специфічних реагентів.
Використовується для діагностики захворювань системи згортання крові, виявлення антикоагулянту червоного вовчака, антифосфоліпідного обміну, передопераційної оцінки ризику розвитку кровотеч, контролю лікування нефракціонованим гепарином.
АЧТЧ (активований частковий тромбопластиновий час) — час, протягом якого кров, що була взята на аналіз, трансформується
у згусток після додавання в пробу реагентів певного типу: кальцію хлориду, каолін-кефалінової суміші та ін. Якщо цей показник нижчий нормального, це свідчить про ризик виникнення тромбозу, вищий — про підвищення ризику кровотеч. Контроль АЧТЧ дозволяє оцінити доцільність і ефективність лікування гепарином. Показник АЧТЧ має діагностичне значення при підозрі на:
Протромбіновий час показує, через скільки формується згусток крові. Значення в межах від 9 до 12,6 секунд вважаються нормою.
Швидкість утворення згустку визначають також за допомогою аналізу МНВ — міжнародне нормалізоване відношення. Дослідження обов’язково призначається пацієнтам, які приймають антикоагулянти.
ПТІ (протромбіновий індекс) — число, яке відображає відношення протромбінового часу норми до значення, отриманого під час аналізу. Підвищений показник може свідчити про високий ризик розвитку інфаркту, тромбоемболії, підвищення рівня еритроцитів, наявність злоякісного процесу. Зниження рівня ПТІ свідчить про нестачу вітаміну К, ризик кровотеч, причиною яких є прийом антикоагулянтів.
МНВ — визначення протромбінового часу дозволяє розрахувати міжнародне нормалізоване відношення. В залежності від значень даного показника визначається дозування варфарину. Підвищення рівня МНО може свідчити про нестачу вітаміну К, наявність захворювання печінки, механічної жовтяниці, набутого або спадкового дефіциту I, II, V, VII, Х факторів згортання крові.
Фібриноген — безбарвний білок, розчинений в плазмі крові, яка без його наявності носить назву «сироватка крові». Підвищення рівня цього компоненту крові можна спостерігати при інфекційних, запальних, аутоімунних захворюваннях, при атеросклерозі, травмах, вагітності та операції.
Підготовка
Неодмінною вимогою є режим повної відмови від їжі в день здачі крові для аналізу (ввечері попереднього дня рекомендується не ситна вечеря).
При здачі венозної крові потрібно виключити фактори, що впливають на результати досліджень: фізичне навантаження (біг, підйом по сходах), емоційне збудження. Тому перед процедурою слід відпочити 10-15 хвилин в приймальні, заспокоїтися. Не слід здавати кров після впливу рентгенівських променів ( "рентген"), фізіотерапевтичних процедур.
З урахуванням добових ритмів зміни показників крові зразки для повторних досліджень доцільно брати в один і той же час.
Матеріал: плазма крові з цитратом