D-димер

D-димер

D-димер – продукт розпаду зв’язного фібрину; тому він відображає поточну активацію гемостазу. Оскільки існує постійне мінімальне фізіологічне утворення фібрину та деградація in vivo, здорові люди мають мінімальний рівень D-димеру.

Референтні значення:D-димеру становить <250 нг / мл або <0,4 мкг / мл 

Підвищений рівень D-димеру відображає постійну активацію кровоспинної та тромболітичної системи, забезпечуючи клінічну корисність у наступному:

Оцінка тромбоутворення

Визначення DVT (обговорюється далі нижче)

Моніторинг антикоагулятивного лікування (зменшення значення вказує на ефективне лікування)

Дисемінована внутрішньосудинна коагуляція (DIC)

Отруєння зміїною отрутою

Крім того, рівень D-димеру може бути підвищений в умовах вагітності, запалення, малігнізації, травми, післяхірургічного лікування, захворювань печінки (зменшення кліренсу) та захворювань серця. [2, 3] Він також часто підвищенний у пацієнтів яких госпіталізували в стаціонарне відділення. [4

Ліпемія, високий рівень тригліцеридів, підвищений рівень білірубіну, підвищений рівень ревматоїдного фактора в сироватці крові або гемоліз – можуть помилково підвищувати рівень D-димеру.

Пам’ятайте, що рівень D-димерів у осіб з дефіцитом фактора XIII залишається низьким (зрештою, нульовим при дефіциті гомозиготного фактора XIII), навіть при наявності великого утворенного згустку, через неможливість утворення зв’язків. Отже, якщо у цих людей розвивається тромбоз, вони мають підвищені продукти деградації фібрину, але невизначений рівень D-димеру в плазмі.

Також майте на увазі, що рівень D-димеру природно зростає з віком.

Тромбоз глибоких вен

У дорослих пацієнтів з клінічно низькою ймовірністю попереднього тесту (оцінка Веллса) розвитка ТГВ. Негативний результат Д-димерного тесту дає 99% негативне прогностичне значення (NPV) у пацієнтів віком 60-80 років, але лише 21% -31% NPV у пацієнтів старше 80 років. [5]

У пацієнтів з клінічно високою ймовірністю передтесту (оцінка Веллса) розвитку ТГВ, тест на D-димер по суті не має клінічної корисності. [6] Антикоагулянтну терапію починають незалежно від результату тесту. [5]

Підготовка

Неодмінною вимогою є режим повної відмови від їжі в день здачі крові для аналізу (ввечері попереднього дня рекомендується не ситна вечеря). 

При здачі венозної крові потрібно виключити фактори, що впливають на результати досліджень: фізичне навантаження (біг, підйом по сходах), емоційне збудження. Тому перед процедурою слід відпочити 10-15 хвилин в приймальні, заспокоїтися. Не слід здавати кров після впливу рентгенівських променів ( "рентген"), фізіотерапевтичних процедур. 

З урахуванням добових ритмів зміни показників крові зразки для повторних досліджень доцільно брати в один і той же час.

Матеріал:  плазма крові з цитратом