Фруктозамін (глікозильований альбумін)

Фруктозамін (глікозильований альбумін)

Фруктозамін (глікозильований альбумін)

      Визначення фруктозаміну засноване на вимірі глікозильованого білка. Якщо рівень глюкози протягом певного часу залишається підвищеним, молекули глюкози зв’язуються з білками крові в ході процесу, який отримав назву глікуровання. Чим вище рівень глюкози в крові, тим більше кількість що утворюється глікірованного білка і гемоглобіну. Такі комбіновані молекули залишаються в складі білка протягом його життєвого циклу і відображають середній рівень глюкози в крові протягом певного періоду.
Так як еритроцити живуть 120 днів, глікірованний гемоглобін відображає середній рівень глюкози протягом цього часу. Білки плазми крові мають більш короткий життєвий цикл, приблизно 14 – 21 день. Таким чином, рівень глікованих білків, який визначається за вмістом фруктозаміну, відображає середній рівень глюкози в крові пацієнта протягом коротшого періоду тривалістю в 2 – 3 тижні.
       Підтримка рівня глюкози в крові максимально близьким до нормального, допомагає пацієнтам, що страждають від діабету, уникнути багатьох ускладнень. Необхідний контроль досягається тестуванням на рівень глюкози, а також моніторингом ефективності застосовуваної терапії за допомогою аналізу на фруктозамін або глікірованний гемоглобін.
       Голодувати перед аналізом фруктозаміну не потрібно, оскільки визначається кількість глікозильованого білка і глюкози за попередні 2 – 3 тижні, тому їжа, яку пацієнт вжив протягом дня, не впливає на результати.

Покази до призначення

Аналіз на фруктозамін призначається ендокринологом, можливе призначення терапевтом, а показами виступають:

  • необхідність моніторингу рівня цукру в крові за дво-тритижневий період;
  • вагітність у пацієнтки з цукровим діабетом;
  • корекція лікування і дієти при цукровому діабеті.

Інтерпретація результатів

Референтні значення тесту, що означають норму для більшості здорових людей, знаходяться в межах 205-285 мкмоль/л (мікромоль на літр). Якщо результати аналізу на фруктозамін в цих межах - у пацієнта немає цукрового діабету. Якщо показники вище норми - значить в крові пацієнта надлишок глюкози і брак інсуліну - це ознаки цукрового діабету. Також перевищення норми можливе при гіпертиреозі, гемолізі, ліпемії і високому рівні вітаміну С.

Однак важливі не стільки абсолютні значення даного тесту, скільки їх тенденція до збільшення або зменшення. Якщо рівень фруктозаміну зростає - терапія неефективна, якщо стабільний або падає - лікування і дієта допомагають пацієнту.

Якщо рівень фруктозаміну нижче норми - у пацієнта відбувається недостатнє вироблення або сильна втрата білків крові внаслідок не діагностованих захворювань.

Підготовка до дослідження: не їсти за 8 годин до взяття крові, за 30 хвилин - виключити куріння, фізичні навантаження й емоційне напруження.

Матеріал: сироватка або плазма крові