Глутамілтранспептидаза

Глутамілтранспептидаза

Глутамілтранспептидаза (ГГТП, ГГТ, GGT, гама-глутамілтранспептидаза, гама-глутамілтрансфераза) – фермент, що знаходиться на мембрані клітин. Найбільші кількості глутамілтранспептидазы виявлені в печінці, підшлунковій залозі, нирках і передміхуровій залозі. Значний вміст цього ферменту характерний для клітин, які щось виділяють (наприклад жовч) або поглинають – наприклад клітини печінки. За рахунок високого вмісту ГГТП у передміхуровій залозі, його концентрація в крові чоловіків на 50 % більше чим в жінок. В інших тканинах тіла глутамілтранспептидаза міститься в незначних кількостях.

Визначення вмісту в плазмі крові таких ферментів, як глутаміл-транспептидаза (ГГТП, GGT), разом із лейцин-амінопептидазою, лужною фосфатазою, аланін-амінотрансферазою (АЛТ) та аспартат-амінотрансферазою (АСТ) успішно використовують при діагностуванні та в процесі лікування хвороб печінки, жовчної системи та підшлункової залози. Зростання концентрації глутаміл-транспептидази в плазмі крові спостерігають при багатьох формах ураження печінки – вірусних гепатитах, цирозі, холециститі, метастазах карциноми, панкреатичній карциноми, грануломи печінки. ГГТ більш чутливий показник хвороб печінки, ніж лужна фосфатаза. Порівняно із АЛТ та АСТ, глутаміл-транспептидаза чутливіший маркер обструкції (непрохідності) жовчовивідних шляхів.

Підвищення концентрації ГГТП у сироватці крові може бути викликано:

ушкодженням клітин печінки з руйнуванням їх стінок-мембран;

«вимиванням» гама-глутамілтранспептидази жовчю при її застої;

збільшенням її вироблення клітинами при впливі деяких ферментів, алкоголю й лікарських засобів.

Аналіз на гамма-глутамілтранспептидазу один з найбільш чутливих при виявленні застою жовчі, каменів жовчного міхура. Дослідження також значимо при виявленні алкогольної інтоксикації, діагностиці хронічного алкоголізму.

Підвищена активність ГГТ спостерігається при:

  • холестазі;
  • гострих та хронічних гепатитах різної природи;
  • захворюваннях підшлункової залози;
  • пухлинах печінки та підшлункової залози;
  • ураженні печінки, що викликане алкоголем та ін.

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові