Інсулін

Інсулін

Інсулін є гормон, що виконує безліч функцій, серед яких знаходиться не тільки регуляція і контроль за рівнем цукру в крові, але і нормалізація вуглеводного, білкового та жирового обміну. ​​

При дефіциті цього гормону в організмі , починають розвиватися різні захворювання, в тому числі і цукровий діабет, який, на жаль, до сих пір є невиліковною хворобою. І щоб зрозуміти, як відбувається його розвиток, необхідно точно знати, що виробляє інсулін в людському організмі і чи можна підвищити його секрецію.

    Продукування інсуліну в людському організмі є складним процесом. Але не менш легким є і його робота по нейтралізації надмірної цукру в крові, яка відбувається в кілька етапів. Спочатку, після того, як інсулін виробляється острівцями підшлункової, клітини організму дають реакцію, посилюючи свою проникність. Завдяки цьому цукор починає проникати через їх мембрану, де він перетворюється в глікоген, який відразу ж транспортується в м’язи і печінку.

Глікоген є основним запасним джерелом енергії. Велика його частина накопичується в м’язових тканинах і лише невелика його кількість проникає в печінку. У людському організмі його кількість приблизно становить 0,5 г, але при сильних навантаженнях він знижується.

Як би це не було дивно, але підшлункова залоза виробляє інсулін, який має протилежну дію глюкагону, який також синтезується острівцем Лангерганса , але тільки вже не бета-, а альфа-клітинами. Після його вироблення відбувається звільнення глікогену і підвищення рівня цукру в крові.

Саме завдяки цим процесам і підтримується баланс в організмі. Інсулін забезпечує секрецію травних ферментів, які сприяють нормальному переварюванню їжі, а глюкагон виконує зворотну дію — забезпечує підвищення опосередкованої G-білком аденілатциклази і прискорює процес утворення цАМФ. Все це призводить до активування катаболізму в печінці.

І підбиваючи невеликі підсумки, слід зазначити, що підшлункова залоза не тільки виробляє інсулін, а й інші гормони, без яких нормальне функціонування організму є неможливим.

В яких випадках призначається аналіз на інсулін

Лікарі призначають обстеження в наступних випадках:

  • при появі, навіть незначних ознак гіпоглікемії, яка проявляється появою слабкості, запамороченнями і тремтінням;
  • при блідості шкірних покривів, що супроводжується холодним потом і тахікардією;
  • при скаргах пацієнта на потемніння в очах і появи безпричинних нападів страху.

Також обстеження проводиться при підозрі на такі патології:

  • метаболічний синдром;
  • полікістоз яєчників;
  • злоякісне новоутворення підшлункової залози.

Аналіз необхідний для діагностики інсуліном (пухлин підшлункової залози), для з'ясування причин гострої або хронічної гіпоглікемії (разом з тестом на глюкозу і на С-пептид), для виявлення несприйнятливості до інсуліну.

Даний тип аналізу необхідний для контролю ефективності лікування, проведеного пацієнтам з цукровим діабетом. При необхідності лікар може призначити обидва типи діагностики. Дуже часто в медичній практиці зустрічається латентна форма діабету, виявити яку можна тільки за допомогою аналізів. 

Підготовка до аналізу

Взяття крові на інсулін рекомендовано проводити в ранкові години, якщо інший час не вказано лікарем. Для перевірки динаміки показника кожен раз вибирайте однакові інтервали здачі аналізу.

Вірогідним результат буде лише в тому випадку, якщо забір крові проводиться натщесерце. За 24 години до взяття крові слід обмежити жирну і смажену їжу,  виключити алкоголь. Останній прийом їжі повинен відбутися за 8 - 12 годин до забору матеріалу. Дозволяється пити тільки чисту негазовану воду.

Обговоріть з лікарем прийом лікарських препаратів. За два тижні до обстеження повинен припинитися прийом всіх лікарських препаратів. Якщо прийом деяких з них є обов'язковим, його дозування і назва вказується в направленні.

Не здавайте аналіз крові відразу після рентгенографії, флюорографії, УЗД, фізіопроцедур. Напередодні необхідно виключити спортивні тренування і емоційне перенапруження.

Перед забором крові бажано 60 хвилин не курити та 15-30 хвилин перебувати в спокійному стані.

Матеріал: сироватка або плазма крові