Ліпаза - це фермент підшлункової залози, необхідний для поглинання та перетравлювання поживних речовин, які каталізують гідроліз гліцеринових складних ефірів жирних кислот.
Від того, де виробляється ліпаза, залежить її функція:
У діагностиці особливе значення має панкреатична ліпаза, що виробляється підшлунковою залозою. У активній формі триацилгліцеролацилгідролаза виділяється в тонкий кишечник і дванадцятипалу кишку, тут вона розщеплює жири їжі на вищі жирні кислоти і гліцерин. У разі захворювання підшлункової залози фермент ліпаза потрапляє в кров'яне русло. З моменту гострого панкреатиту активність цього ферменту в сироватці зростає через 4-8 годин, пік досягається через 24 години, зниження починається через 8-14 днів.
Показання для дослідження.
Аналіз крові на ліпазу призначається при наступних станах:
Рівень ліпази визначають не лише при діагностиці захворювань підшлункової залози, але і для того, щоб оцінити ефективність призначеного лікування.
Показники норми.
Ліпаза, її норма в крові, змінюється в залежності від вікових показників, при цьому її значення не залежить від статевої приналежності
Діти з 0 до 17 – 0-130 Од/мл
Пацієнти старше 17 років – 0-190Од/мл
Норма ліпази в крові, що продукується підшлунковою залозою, становить 13-60 Од/мл.
Правила підготовки пацієнтів:
взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00); слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.
Матеріал: сироватка або плазма крові