Ліпідограма: (ліпідный обмін)

Ліпідограма: (ліпідный обмін)

Ліпідограма – комплексне дослідження ліпідного обміну, що дозволяє, як діагностувати порушення ліпідного обміну, так і оцінити ризик розвитку атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.
Холестерин розділений на кілька фракцій (видів) – тому такий показник, як загальний холестерин крові не є достатнім і єдиним критерієм, який дозволив би лікарям судити про порушення ліпідного обміну і про загрозу судинах. Постійний діагностичний контроль необхідний також для коригування доз статинів, дозволяє підвищити безпеку лікування, зберігши ефективність терапії.

Загальний холестерин сам по собі не дозволяє оцінити ризик розвитку атеросклерозу або судити про успіх терапії. Необхідний повний спектр діагностичних показників, – це ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) та ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ), іншими словами «хороший» холестерин і «поганий». Відомості про рівень ЛПВЩ і ЛПНЩ необхідні для постановки діагнозу, призначення правильної терапії, оцінки ризиків та прогнозу.

Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) «хороші» тим, що якраз вони в своєму складі виводять, «поганий» холестерин з стінки судин, тобто фактично «зчищають» зі стінок судин холестерину наліт. Надалі ЛПВЩ утилізуються в печінці. Таким чином, ліпопротеїди високої щільності виконують захисну функцію і перешкоджають розвитку атеросклерозу.

Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) транспортують холестерин по кровотоку до всіх органів і тканин для різноманітних потреб організму, адже холестерин призначений зовсім не для утворення бляшок на стінках судин. Ця речовина необхідно для підтримки процесів і синтезу біологічно активних речовин нашого організму – гормонів, жиророзчинних вітамінів, жовчних кислот і ін. Підвищений вміст холестерину в крові призводить до появи атеросклеротичних бляшок. І чим вище рівень ЛПНЩ в крові – тим динамічніше розвивається атеросклеротичний процес.

Ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ) – це основні ліпопротеїди здійснюють транспорт екзогенних ліпідів в плазмі. Гіперліпопротеїнемія, обумовлена ​​ЛПДНЩ, як і хіломікронамі, надає плазмі каламутний вигляд, що відзначається як наявність хілёза. Основне місце синтезу ЛПДНЩ – печінку, невелика кількість їх надходить в плазму з кишечника. Основна роль цих частинок – транспорт тригліцеридів з печінки в периферичні тканини. ЛПДНЩ, крім цього є основним попередником ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ). В метаболізмі тригліцеридів і кліренсі плазми від ЛПДНЩ важливу роль відіграє тканинний фермент – ліпопротеїнова ліпаза. Ліпопротеїни дуже низької щільності відносять до високоатерогенним ліпопротеїнів, які беруть участь в механізмі утворення атеросклеротичних бляшок: підвищене поглинання макрофагами ЛПДНЩ обумовлює виражене накопичення в них холестерину і утворення пінистих клітин.

Тригліцериди – складні ефіри гліцерину і вищих жирних кислот. Нейтральний жир, що надходить з їжею, гідролізується в просвіті тонкого кишечника, що утворюються в результаті гліцерин і жирні кислоти використовуються клітинами слизової оболонки тонкого кишечника для ресинтезу тригліцеридів, які включаються до складу хіломікронів. Утворені в процесі ліполізу жирової тканини вільні жирні кислоти використовуються в печінці для біосинтезу тригліцеридів, які секретуються в кров’яне русло в складі ліпопротеїнів дуже низької щільності (ЛПДНЩ). Якщо вміст тригліцеридів в сироватці більше 5,6 ммоль / л. сироватка стає хілезною (каламутній).

Для достовірної діагностики порушень обміну ліпідів потрібно встановити загальний холестерин і рівень ЛПВЩ. На основі цих даних розраховується основний показник, який дозволить достовірно встановити порушення обміну і судити про прогноз – індекс атерогенності (ІА). Індекс атерогенності також, вважається ключовим критерієм в оцінці гіполіпідемічної терапії – тобто лікування, спрямованого на зниження рівня холестерину і тригліцеридів в крові. Цей показник можна розрахувати самостійно: ІА = (ХС – ЛПВЩ) \ ЛПВЩ або за іншою формулою: ІА = (ХС-ЛПВЩ) -1. Чим вище індекс, тим вище ризик розвитку атеросклерозу і його ускладнень.

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові