Цитологічне дослідження осаду сечі

Цитологічне дослідження осаду сечі

При виникненні труднощів у використанні кольпоцитологічного методу (у момент кровотеч, при запальному процесі у піхві та , а також у незаймана) функціональний стан статевої системи можна вивчати у жінок шляхом цитологічного дослідження осаду сечі (уроцитограма).
Цитологічне дослідження осаду сечі вперше було проведено в урологічній практиці для виявлення раку сечовивідних шляхів. Надалі цим методом стали користуватися для встановлення гормональних зрушень у менструальному циклі, так як було виявлено, що клітинні елементи осаду сечі зазнають аналогічно епітелію піхви циклічні зміни.
Циклічні зміни кількості та якості клітин осаду сечі пов’язані з функціональним станом жіночої статевої системи. Взаємозв’язок між реакцією піхвового епітелію та клітинним складом сечі та рівнем вмісту статевих стероїдних гормонів у жіночому організмі пояснюється їхньою ембріологічною спільністю. Багатошаровий плоский епітелій піхви, епітелій трикутника сечового міхура та епітелій уретри утворюються з урогенітального синусу. Методика . Для цитологічного дослідження осаду сечі краще скористатися першою порцією ранкової сечі, у якій міститься найбільшу кількість клітинних елементів.
Поруч із можна використовувати і сечу, отриману в інший час доби. Якщо необхідно зберегти сечу довше 12 год, то щоб уникнути дегенеративних змін у клітинних елементах до неї додають 1/3 обсягу 95% спирту.

Методи приготування мазка осаду сечі.

1. Сечу фільтрують через шматочок вати, поміщений у скляну вирву. Осілими на вату елементами роблять мазок на предметному склі після попереднього нанесення тонкого шару яєчного білка. Мазок фіксують повільно суміші 95% спирту навпіл з ефіром протягом 2 хв. Предметне скло з мазком може залишатися у фіксуючому розчині протягом багатьох днів. 2,50 мл сечі центрифугують протягом 10 хв зі швидкістю 2000 об/хв. Осад сечі насасивают піпеткою, 1-2 краплі осаду поміщають на предметне скло і фіксують описаним вище способом.
Забарвлення роблять одним із способів, що застосовуються при цитологічному дослідженні піхвового мазка (див. вище); найдоцільніше користуватися поліхромним методом фарбування. В осаді нормальної сечі виявляється п’ять типів клітин: базальні, проміжні, ороговіючі (базофільні), ороговілі (ацидофільні) та без’ядерні ацидофільні елементи. Кількість без’ядерних клітин в осаді сечі здорових жінок дітородного віку коливається в межах 2-20% і більшою мірою пов’язане з виділенням стероїдів надниркових залоз, ніж гормонів, що виробляються в яєчнику. Висловлюється припущення, що індекс вмісту без ядерних клітин дозволяє судити про функцію надниркових залоз при зміні функції яєчників. Після загальної оцінки мазка роблять підрахунок 100 або 200 клітин та обчислюють індекс. Динаміка вмісту у клітинному осаді сечі різних клітин багатошарового плоского епітелію відповідно до фаз менструального циклу наведено на рис. 29. Встановлено, що співвідношення між різними типами клітинних елементів визначається співвідношенням статевих стероїдних гормонів в організмі. За спостереженнями А. Т. Буніна, Momoli та співавт. та ін, у здорових жінок з нормальними менструаціями у віці 20-30 років зміни еозинофільного індексу та КПІ у мазках осаду сечі та вагінальних мазках відбуваються паралельно.
У мазках осаду сечі є лише незначні відмінності в діаметрі та ступені забарвлення поверхневих клітинних елементів. Висловлюється припущення, що діагностична цінність обох типів мазків однакова.

Уроцитограма є цінним допоміжним методом функціональної діагностики яєчників.
Цитологія сечі – спеціальне дослідження сечі за допомогою мікроскопа. Мета такого аналізу – виявлення атипових чи ракових клітин. Як правило, лікар призначає такий аналіз при підозрі на пухлину сечових шляхів. Найчастіше здається цитологія при підозрі на рак сечового міхура, хоча за результатами можна запідозрити онкологічні захворювання нирки, сечоводів та уретри, рак передміхурової залози.
Ваш лікар обов’язково призначить дослідження, якщо у вас були епізоди появи крові в сечі. Обов’язковою є цитологія сечі і у пацієнтів, які страждають на онкологію сечового міхура. Моніторинг дозволяє вчасно виявити рецидив хвороби. Цитологія сечі може не діагностувати маленькі та доброякісні пухлини сечовивідних шляхів, але зазвичай легко діагностує великі ракові утворення. У трактуванні результату аналізу є деякі ризики. Вони зазвичай пов’язані з порушеннями способу збору аналізу. Обов’язково збирається сеча у чистий контейнер, достатньо однієї порції. Якщо збирання сечі відбувається за допомогою катетера, то можливі відхилення в результатах через ризик виникнення інфекції сечових шляхів.

Як правильно здати цитологію сечі?
Перше ранкове сечовипускання не підійде для аналізу, так як клітини залишалися в сечовому міхурі всю ніч, могли зруйнуватися, і це спричинить труднощі при діагностиці. Вранці помочіть, прийміть душ, далі потрібно буде зібрати сечу для тіста. Найкраще для збирання та зберігання підійде стерильний контейнер. Лікар може призначити збір аналізу сечі цілий тиждень. Вивчення великої кількості зразків підвищує точність результатів цитології сечі. У лабораторії спеціаліст-гістолог або патолог проаналізує всі клітини зразка та опише їх типи, виявить зміни, що вказують на патології. Кожна лабораторія описує результати цитології сечі, але існують загальні терміни, які фігурують практично в кожному результаті: Незадовільний зразок означає, що потрібно повторити аналіз, так як у зразку аналізу було знайдено недостатню кількість клітин або неправильні їх види.

Негативна цитологія сечі – у зразку сечі ракові клітини відсутні.
Атипова цитологія сечі – у клітинах зразка знайшли невеликі зміни. Клітини були нормальними, але водночас не схожі і клітини раку.
Підозріла цитологія сечі – клітини у зразку були нормальними, і, можливо, можуть бути злоякісними.
Позитивна цитологія сечі – зразок сечі обряджені злоякісні клітини. При діагностиці онкології сечовивідних шляхів використовується не тільки аналіз цитології сечі, а тільки початковий етап обстеження. Якщо при цитологічних дослідженнях були виявлені відхилення, то лікар призначає цистоскопію, з метою дослідження сечового міхура та сечовивідних шляхів.

Останнім часом все більше людей звертаються по допомогу до фахівців, скаржачись на погане самопочуття. І у більшості з них виявляють злоякісне новоутворення – рак. Ця патологія може вражати будь-який орган чи систему в організмі. Не винятком є і сечовий міхур. Здорові клітини організму під впливом різноманітних факторів можуть за дуже короткий час перероджуватися в ракові. Першими симптомами присутності раку в організмі можуть бути: різка втрата апетиту, втрата маси тіла, болі без видимої причини, загальне нездужання та часті напади нудоти.

Як визначити рак сечового міхура, що показує аналіз крові при раку?

Обстеження у лікаря та аналіз крові Якщо у пацієнта з’являються перші сигнали в організмі і у нього є підозра, що це рак, потрібно терміново звернутися за допомогою до онколога. Рак – дуже складне захворювання, яке в більшості випадків закінчується для пацієнта летальним результатом. Вдається вилікуватися тільки тим, хто вчасно звертається за кваліфікованою допомогою та виконує всі рекомендації лікаря. Існує багато сучасних методик діагностування раку сечового міхура. Але перше, що рекомендує зробити лікар – це зробити аналіз крові та сечі. Отже, що покаже діагностика крові? Загальний аналіз крові відіграє важливу роль у виявленні раку, але не завжди зміни в ньому можуть вказати на те, що онкологія вразила саме сечовий міхур. При цьому в крові підвищується рівень лейкоцитів та ШОЕ.

Що покаже аналіз сечі при раку ?
Відразу при здачі зразка сечі можна помітити чи є в ній кров. Це може сказати про гематурію. Якщо крові в сечі багато, то вона набуває червоного відтінку, але не завжди такі зміни можуть бути сильно вираженими. В результаті колір сечі стає більш насиченим. Також можуть виявити еритроцити – це говорить про мікрогематурію. Причиною появи крові в сечі при раку сечового міхура є те, що новоутворення дуже швидко та бурхливо розростається, у результаті в ньому розташовано більше кровоносних судин. А вони у свою чергу при ураженні сильно кровоточать. Варто пам’ятати і про те, що гематурія та мікрогематурія можуть зустрічатися і при інших патологіях сечовивідної системи, таких як: гломерулонефрит; мочекам’яна хвороба; поліпи сечового міхура та інші. Але не лише загальний аналіз сечі призначають здати пацієнтові з підозрами на рак сечового міхура. Також для підтвердження діагнозу беруть до уваги результати цитології сечі.

Цитологія: що за дослідження?

Цитологія – це новий метод, що дозволяє мікроскопом виявити атипові клітини або клітини раку. Цитологію застосовують, якщо є підозра на злоякісне новоутворення шляхів виведення сечі. Саме цей метод найчастіше призначають при раковій пухлині сечового міхура, нирок, передміхурової залози, сечоводів та уретри. Лікар рекомендує здати аналіз у тому випадку, якщо у пацієнта були помічені епізоди появи крові у сечі. Цей вид діагностики також регулярно проводять хворим, яким вже поставлено діагноз пухлина сечового міхура, щоб стежити за перебігом хвороби. У цьому випадку зразок дозволить виявити рецидив патології та допоможе вжити термінових заходів. Цитологія дає змогу виявити патологію на ранніх стадіях. Завдяки ній лікарям вдається виявити навіть найменші злоякісні та доброякісні пухлини сечового міхура та інших органах.

Можливі ускладнення при цитології
Існують певні ризики цитології та залежать вони від того, яким методом бралася сеча на аналіз. Зазвичай для встановлення діагнозу вистачає невеликої кількості сечі, зібраного в стерильний контейнер. Але якщо пробу взяли, використовуючи катетер, у пацієнта може з’явитися інфекція. Тому його треба обов’язково попередити про таке ускладнення. Але такі випадки трапляються дуже рідко.

Підготовка до цитології сечі

Перед тим, як здати аналіз на цитологію сечі, необхідно підготуватися. Сечу для цього дослідження необхідно збирати вранці, але перша сеча не підійде. Краще, якщо це буде проба з другого чи третього сечовипускання. Ранкова проба не підходить тому, що клітини, що знаходяться всю ніч у сечовому міхурі, вже почали розпадатися, тому не дозволяють точно провести аналіз. Збирати пробу потрібно в стерильну тару, яка після попадання в неї зразка буде герметично закрита, щоб мікроби з повітря не змогли потрапити всередину і цим дати не зовсім точний результат. У деяких пацієнтів зразок можуть взяти, використовуючи катетер, вставлений у сечівник. Лікар може попросити збирати пробу кілька днів поспіль, більша кількість сечі, зібраної протягом декількох днів, підвищує точність проведення аналізу.
Про що можуть сказати одержані результати цитології?
Після того як відповідь буде готова, її передадуть лікарю, який згодом розповість про його результати пацієнту. Кожна лабораторія має свою методику опису отриманих результатів. Але є й загальні терміни для всіх лабораторій: Незадовільний взірець. Така відповідь може говорити про те, що в зразку знайдено недостатню кількість клітин або були виявлені неправильні клітини. У цьому випадку пацієнт має ще раз зібрати зразок.
Негативна цитологія.
Ця відповідь говорить про те, що у пацієнта не виявлено ракових клітин.
Атипова відповідь.
Ця відповідь може говорити, що у пацієнта були виявлені клітини з порушеннями, але вони не можуть точно вказувати на присутність раку в організмі.
Підозріла проба.
Ця відповідь може говорити про те, що клітини мають дефекти, але вони можуть бути як злоякісними, так і ні.
Позитивна цитологія.
Цей аналіз точно говорить про те, що в організмі знайдені клітини раку сечового міхура або будь-якого іншого органу, дізнатися точно якого можна пройшовши інші методи діагностики. Щоб діагностувати рак сечового міхура одного дослідження сечі, може бути недостатньо. Також додатково лікар рекомендує пройти інші методи досліджень, зібравши результати яких можна буде точно поставити діагноз.