Ревматоїдний фактор - це антитіла, що виробляються імунною системою і атакують частинки, які потрапляють в кров з уражених суглобів, помилково приймаючи їх за чужорідну і небезпечну речовину. Такі антитіла називаються аутоантитілами. Наявність ревматоїдного фактора вказує на наявність запального процесу і аутоімунну активність.
Природа ревматоїдного фактора на даний момент вивчена мало, що, однак, не заважає його використовувати в якості маркера ревматоїдного артриту і синдрому Шегрена. Встановлено, що ревматоїдний фактор не ініціює запальний процес в суглобі, але, судячи з усього, сприяє його загострення і збереженню.
Позитивний аналіз на ревматоїдний фактор може з'явитися за кілька років до появи перших симптомів захворювання. У разі ревматоїдного артриту позитивний результат тесту на ревматоїдний фактор спостерігається у 70% пацієнтів, в другому випадку - у, приблизно, 60-70%.
Крім того, ревматоїдний фактор може бути підвищений при хронічних бактеріальних або вірусних інфекціях, паразитарних інвазіях, деяких формах раку, а також хворобах нирок, печінки і легенів.
Покази до призначення
Аналіз, в більшості випадків призначається ревматологом при наступних показах:
Значення результатів
Концентрація ревматоїдного фактора в крові вимірюється в міжнародних одиницях на мілілітр (МО/мл, UI/ml). Негативний результат, при якому ревматоїдний фактор вважається не виявленим, становить менше 12 МО/мл. Позитивний результат - більше 12 МО/мл.
Результати аналізу інтерпретуються тільки в комплексі з результатами інших досліджень і клінічною картиною стану пацієнта.
Підвищений ревматоїдний фактор може спостерігатися при:
Крім того, аналіз може бути хибнопозитивним: чим старше пацієнт - тим вище ризик хибнопозитивної реакції аналізу на ревматоїдний фактор. У той же час, негативний результат аналізу на ревматоїдний фактор не виключає розвитку ревматоїдного артриту або синдрому Шегрена.
Правила підготовки пацієнтів:
взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00); слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.
Матеріал: сироватка або плазма крові