Тиреоглобулін ТГ

Тиреоглобулін ТГ

Тиреоглобулін – білок (глікопротеїн), який є будівельним матеріалом для синтезу тироксину і трийодтироніну – дуже важливих гормонів щитовидної залози, що регулюють обмінні процеси в усіх органах людини, в кожної їх клітинці. Тиреоглобулін міститься в фолікулах щитовидної залози і утримує всередині них Т3 і Т4. Фактично, тиреоглобулін – це ланцюжок з вже практично готових молекул гормону тироксину (Т4), яку залишається тільки «розрізати» перед виділенням гормона в кров. Білок зберігається в просвіті фолікулів щитовидної залози в якості своєрідного «запасу». Клітини залози утворюють одношарові кулясті скупчення, внутрішній просвіт яких заповнений в’язким прозорим гелем – колоїдом, містить в собі велику кількість тиреоглобулина. У просвіті фолікула він зберігається до того моменту, поки він не буде затребуваний організмом – тоді його молекула захоплюється тироцитами (клітинами щитовидної залози) і пропускається через них з розрізанням на залишки по дві молекули тирозину і чотири атома йоду в кожному залишку. Подібний «нарізаний» тиреоглобулін являє собою не що інше, як готову молекулу основного гормону щитовидної залози – тироксину, яка виділяється в кров. Тиреоглобулін в нормі знаходиться в просвіті фолікулів, і в кров потрапляє лише в мінімальних кількостях. Його посилений «витік» в кров відзначається при руйнуванні тканини щитовидної залози внаслідок різних впливів. Рівень тиреоглобуліну в основному є прямо пропорційним масі щитовидної залози і тому може збільшуватися внаслідок появи пухлин на щитовидці. Крім того, кількість даного білка може підвищитися через запальні процеси залози або при надлишкових стимулюючих впливах на неї.

Показання для дослідження на ТГ Тиреоглобулін є неспецифічним показником роботи щитовидної залози.

Його рівень може підвищуватися, коли руйнується функціонуюча тканина (травма, операція, запалення) або її обсяг істотно збільшується (зоб, пухлина). Ще однією групою причин буває збільшення ТТГ, лХГ при вагітності (схожий на ТТГ). Головне показання для визначення ТГ – це можливість рецидиву папілярного і фолікулярного раку щитовидної залози. Тому тиреоглобулін вважається онкомаркерів диференційованих пухлин. Так називають новоутворення, які здатні до вироблення гормонів, зокрема – тиреоглобуліну. Рак щитовидної залози                      Якщо провести аналіз крові до операції при онкологічному процесі і після неї, то можна зробити висновок про те, наскільки радикально вона проведена. Через час аналіз крові на ТГ показує рецидив пухлини і її метастазування. Частота повторних аналізів зазвичай не повинна бути рідше, ніж раз на півріччя, при низького ступеня ризику – раз на рік. Важливо, щоб первісна і подальша діагностика були виконані в одній і тій же лабораторії.  

        Крім ракових хворих, дослідження показано: через рік після повної тиреоїдектомії та променевої терапії з приводу тиреотоксикозу; при підозрі на передозування левотироксина (виявляють низький ТГ через зменшення ТТГ); для визначення ступеня тяжкості тиреоїдиту, підтвердження запального процесу в минулі 1,5 року; при діагностиці ендемічного йодного дефіциту у дітей і в період вагітності; щоб визначити причину вродженої низької функції щитовидної залози. Поза цими патологічних станів аналіз на ТГ не має діагностичного значення.

             Він не допоможе визначити функцію щитовидної залози, виявити рак, контролювати лікування при недиференційованому новоутворенні.             Показники ТГ щитовидної залози Одноразове визначення ТГ використовується рідко.

            Необхідно дослідження в динаміці і в комплексі з іншими аналізами.

Референсні значення (норми лабораторії):

< 67.8  нг /мл.

Правила подготовки

       По можливості, рекомендується здавати кров уранці, в період з 8 до 11 годин, натще (не менше 8 годин і не більше 14 годин голоду, пиття – вода, у звичному режимі), напередодні уникати харчових перевантажень. Якщо ви приймаєте будь-які лікарські препарати – варто проконсультуватися з лікарем щодо доцільності проведення дослідження на фоні вживання препаратів або можливості скасування прийому препарату перед дослідженням, тривалість скасування визначається періодом виведення препарату з крові. Алкоголь – виключити вживання алкоголю напередодні дослідження. Куріння – не курити щонайменше протягом 1 години перед дослідженням. Виключити фізичні та емоційні стреси напередодні дослідження.

  Після приходу до лабораторії відпочити (краще – посидіти) 10-20 хвилин перед взяттям проб крові. Не бажано здавати кров для лабораторного дослідження невдовзі після фізіотерапевтичних процедур, інструментального обстеження та інших медичних процедур. При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити повторні дослідження за однакових умов – у одній лабораторії, здавати кров у однаковий час доби, тощо.

 

Матеріал для дослідження: кров з вени.