Залізо

Залізо

Залізо - життєво важливий мікроелемент, який бере участь в процесі зв'язування, перенесення і передачі кисню в тканини і в процесах тканинного дихання. Залізо входить до складу дихальних пігментів (переважно - гемоглобіну, і частково - міоглобіну), цитохромів, залізовмісних ферментів (каталази, мієлопероксидази). Це так зване, гемове залізо, яке оборотно зв'язує кисень і бере участь в транспорті кисню, окисно-відновних реакцій, відіграє важливу роль в процесах кровотворення. Залізо бере участь в метаболізмі порфірину, синтезі колагену, роботі імунної системи. В організм залізо надходить з їжею. У харчових продуктах залізо присутнє або в вигляді складової частини гема (м'ясо, риба) або як негемове залізо (овочі, фрукти). З їжі засвоюється близько 10 - 15% заліза, всмоктування відбувається в 12-палій кишці. Загальний вміст заліза в організмі - 4 - 5г.  Близько 70% заліза входить до складу гемоглобіну, 5% - міоглобіну, 20% знаходиться в депо (печінки, селезінці, кістковому мозку) у вигляді розчинного феритину і нерозчинного гемосидерину. Всмоктування заліза регулюється клітинами кишечника: воно зростає при дефіциті заліза і неефективному еритропоезі і блокується при надлишку заліза в організмі. Транспорт заліза від кишкової стінки до попередників еритроцитів і клітин-депо (макрофагів) здійснюється плазмовим білком - трансферином. В організмі залізо не зустрічається у вигляді вільних катіонів, тільки в зв'язку з білками.

Концентрація заліза в сироватці залежить від резорбції в шлунково-кишковому тракті, накопичень в кишечнику, селезінці і кістковому мозку, від синтезу і розпаду гемоглобіну і його втрати організмом.

Рівень заліза в сироватці змінюється протягом доби (найбільш високий він вранці), залежить від статі і віку. У новонароджених протягом декількох годин після пологів відзначається падіння рівня заліза. Середні показники заліза у жінок нижче, ніж у чоловіків, а й у тих і у інших з віком показник заліза падає. Концентрація заліза у жінок також пов'язана з менструальним циклом (максимальний вміст - в лютеїнову фазу, найнижче - після менструації). Недолік сну і стреси, виражена фізичне навантаження також викликають зниження цього показника. При вагітності вміст заліза в організмі зменшується, особливо в другій половині вагітності (підвищення потреби в залозі в цей період пов'язано з формуванням депо заліза у плода).

Залізо в організмі людини відіграє важливу роль. Зменшення чи збільшення вмісту цього елемента в організмі веде до різних захворювань. Особливість заліза в тому, що організм не здатний синтезувати його самостійно. Через це людина залежна від надходження цього мікроелементу з продуктами харчування. Тому дуже важливо слідкувати за своїм раціоном.
Для чого призначають аналіз на вміст заліза:
1. Для діагностики анемій.
2. Для моніторингу терапії залізодефіцитної анемії.
3. При гострих та хронічних запальних захворювань.
4. При порушенні харчування і процесів всмоктування.
Варто пам'ятати, що недостатність сну, сильне фізичне навантаження та стреси викликають зменшення в організмі рівня заліза. А також те, що при вагітності вміст мікроелементу в організмі знижується, особливо у другій половині вагітності. Це пов'язане з тим, що у дитини формується власне  депо заліза.

Референтні значення (норми лабораторії)

Діти: до 1 року: 7,2-17,9 мкмоль / л;

1-15 років: 9,0-21,5 мкмоль / л;

чоловік. 11,6-31,3 мкмоль / л;

дружин. 9,0-30,4 мкмоль / л.

Підвищений рівень свідчить про: B12-дефіцитну анемію, таласемію, гостру лейкемію, дефіцит вітаміну В6, гостру лейкемію, гострий гепатит, гломерулонефрит, гемохроматоз, множинні переливання крові, надлишкове надходження заліза в організм.
Знижений рівень при: залізодефіцитній анемії, інфекційних захворюваннях, ІІІ триместрі вагітності, гіпотиреозі, нефрозі, порушенні всмоктування заліза, менструації у жінок.

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові